216X.L/R
Thumb control with fashion design, exquisite;
Suitable for U handlebar;
Reliable Technology, Stable Performance;
High strenth plastic shell, light, Durable;
Aluminum handlebar clamping loop with firm locking performance;
Conforming to ergonomic operation, light and comfortable;
Teflon high temperature resistant wire, suitable for various environments;
The inner wiring mode is adopted, and the horizontal pipe can be arranged in compliance, which is more beautiful;
Reach IPx4 waterproof ability;
Enviromental, and RoHS,REACH certification.
Specification
| Approval | RoHS / REACH |
| Size | L64mm W24mm H43.5mm |
| Weight | 32g |
| Waterproof | IPX4 |
| Material | PC/ABS,TPR |
| Wiring | 3 Pins |
| Voltage | Working voltage 5v Output voltage 0.8-4.2V |
| Operating Temperature | -25℃~65℃ |
| Wire Tension | ≥60N |
| Rotation Angle | 0°~50° |
| Spin Intensity | ≥10N.m |
| Durability | 100,000 mating cycle |



Hot Tags: 216x.l/r, China 216x.l/r manufacturers, suppliers, factory, Aluminum handlebar clamping loop, electric bike front suspension throttle, Hidden kill switch for ebike throttle, mid drive ebike throttle, thumb throttle for dirt bike, thumb throttle for snowmobile


