FT162DX+HT420
Reliable Technology, Stable Performance;
High strenth plastic shell,light, durable;
Removable side cover, easy for maintenance;
Rear inner expansion locking, beautiful and stable;
3 Voltage levels,low voltage alarm;
Conforming to ergonomic operation, light and comfortable,strong holding power,Perspiration;
Teflon high temperature resistant wire, suitable for various environments;
EMC electromagnetic compatibility design, reliable operation in electromagnetic environment;
Reach IPX4 waterproof ability;
Enviromental, and RoHS certification.
Specification
| Approval | RoHS / REACH |
| Size | L139mm W47mm H56mm |
| Weight | 110g |
| Waterproof | IPX4 |
| Material | PC/ABS,TPR |
| Wiring | 7 Pins |
| Voltage | 24V/36V/48V/60V |
| Operating Temperature | -25℃~65℃ |
| Wire Tension | ≥130N |
| Rotation Angle | 0°~70° |
| Spin Intensity | ≥9N.m |
| Durability | 100,000 mating cycle |
Hot Tags: ft162dx+ht420, China ft162dx+ht420 manufacturers, suppliers, factory, Aluminum handlebar clamping loop, Electric Bike Throttle, heated thumb throttle, mid drive ebike throttle, thumb throttle for motorized bicycle, thumb throttle for snowmobile


