Description
160PDD
The product integrates the trinity design of the display, the brake lever and the electronic control button structure to reduce the assembly process and make the handlebar more concise. The design angle between the instrument and the brake lever is a 45° angle design, which will show the best display to the rider.
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| Dimensions/ Size | L 165mm W 116mm H 57mm |
| Weight (g) | 145g |
| Material | ADC10 (Aluminum) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Core Data | |
| Display Type | 1.5"LCD (FSTN) |
| Nominal Voltage | DC 24V/36V/48V |
| Current | 18mA~25mA/36V |
| Mounting Parameters | |
| Communication | UART |
| Display Information | ODO / TRIP / Speed / Battery Indicator / Light status / Error Alarm / Walk / Gear selection etc. |
| Tests& Certifications | |
| Waterproof | IPX5 |
| Cerifications | RoHS |

Hot Tags: 160pdd, China 160pdd manufacturers, suppliers, factory, 24v 36V 48V electric bicycle display, e bike computer display, E Bike LED Display, Electric Bicycle Display, Electric Bike Ex Display, Electric Motorcycle display


