Description
124DX/3
This LCD meter combines the function of a stopwatch and a power assist thumb throttle to simplify process and reduce the cost of wiring harness integration.The compact and minimalist design style meets the needs of scooters,mopeds,and various models of electric vehicles.Switch kilometers or miles display units according to different market area settings to meet different markets.
Specification
| SPECIFICATIONS | |
| Dimensions/ Size | L 72mm W 60mm H 68mm |
| Weight (g) | 67g |
| Material | ABS+TPR/PVC |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Core Data | |
| Display Type | 1.25"LCD (FSTN) |
| Nominal Voltage | DC 24V/36V/48V |
| Current | 18mA~25mA/36V |
| Mounting Parameters | |
| Communication | UART |
| Display Information | ODO/TRIP/Speed/Battery Indica/Light status/Error Alarm/Gear selection etc. |
| Tests& Certifications | |
| Waterproof | IPX5 |
| Cerifications | RoHS |

Hot Tags: 124dx/3, China 124dx/3 manufacturers, suppliers, factory, 24v 36V 48V electric bicycle display, 3 5inch Ebike Display, E Bike Lcd, Ebike Color Display, Ebike Lcd Display, STAR UNION EBIKE LCD Meter


