Description
118DX+HT388
Compact, exquisite;
Simple structure, Reliable technology, Stable performance;
PC/High strenth ABS shell, light, durable;
Aluminum handlebar clamping loop with firm locking performance;
Using electroplating technology for decorating, more upscale and beautiful;
3 Voltage levels;
Conforming to ergonomic operation, light and comfortable;
IPX4 waterproof ability;
Enviromental material , RoHS,REACH certification.
Specification
| Approval | RoHS / REACH |
| Size | L63.8mm W46mm H65mm |
| Weight | 62g |
| Waterproof | IPX4 |
| Material | PC/ABS,TPR |
| Wiring | 4 Pins |
| Voltage | 24V/36V/48V/60V |
| Operating Temperature | -25℃~65℃ |
| Wire Tension | ≥130N |
| Rotation Angle | 0°~70° |
| Spin Intensity | ≥9N.m |
| Durability | 100,000 mating cycle |
Hot Tags: 118dx+ht388, China 118dx+ht388 manufacturers, suppliers, factory, Electric Bike Throttle, heated thumb throttle, mid drive ebike throttle, snowmobile thumb throttle, thumb throttle for dirt bike, twist throttle for snowmobile


